صفحه اصلی

یادداشتی از ایرج مصداقی از مسئولین سابق سازمان مجاهدین خلق ایران درباره ناخدا افضلی

" سردار سوداگر " از فرماندهان اطلاعات و عملیات سپاه در گفتگو با سایت بازتاب متعلق به محسن رضایی که این روزها بعد از افشاگری هاشمی رفسنجانی در تنگنا قرار گرفته، برای توجیه شکست های متوالی نیروهای رژیم در جنگ با عراق مدعی شده است:
" من در حین عملیات کربلای 5، کالکی را از سنگرهای عراقی در جزیره بوارین پیدا کردم و نشان فرمانده سپاه دادم و گفتم: کالک عملیات خودمان است که به عراقی نوشته شده است. یکی از کالک های خودمان هم همراهم بود و آن را کنار کالک پیدا شده گذاشتیم و دیدم شبیه هم است و نام همه لشکرهای عمل کننده در کربلای یک تا چهار را نوشته است. مفهوم آن این بود که در عملیات کربلای یک تا چهار، فردی از قرارگاه به بالا اطلاعات را برده و به عراق داده است. "
" البته متوجه شدیم این نقشه مربوط به دو دوره پیش از طراحی نهایی است و سه ماه با تصمیم نهایی فاصله دارد که بعدها این مسأله مورد پیگیری قرار گرفت. البته کنترلی روی کسانی که به منطقه می آمدند، نبود و بعدها هم که مشخص شد احتمالاً افضلی، فرمانده نیروی دریایی که بعداً اعدام شد، جاسوس سیا بوده و اطلاعات را انتقال داده است. البته در موارد دیگر، ماجرا فرق می‌کرد و احتیاط های لازم اثر خود را می گذاشت. "
هر کس که کوچکترین اطلاعی از آن دوران داشته باشد می‌داند که عملیات " کربلای یک تا چهار " در فاصله بهار تا زمستان سال 1365 اجرا و یکی پس از دیگری با شکست مواجه شدند.
فرماندهان ابله سپاه از جمله سردار سوداگرو محسن رضایی تلاش می‌کنند از زیر بار مسئولیت فرار کرده و حماقت و بی‌کفایتی خود را بپوشانند. آن‌ها از آن جایی که به نفع شان نیست سرداران اسلام را جاسوس اجنبی معرفی کنند به فرافکنی آن هم به شکل مضحکی می پردازند.
پاسدار سوداگر دیواری کوتاه‌تر از مرحوم بهرام افضلی فرمانده سابق نیروی دریایی پیدا نمی کند. او ضمن اینکه با دئانت و پستی بهرام افضلی را جاسوس سیا معرفی می کند، مدعی می‌شود که وی خبر و نقشه عملیات کربلای چهار را به سیا و لابد از آنجا به عراق انتقال داده است. در این رابطه خوب است به خبرگزاری مهر که اتفاقاً رابطه نزدیکی هم با محافل سپاهی دارد، بیاندازیم:
" عملیات کربلای چهار در تاریخ 3/10/1365 با رمز مبارک محمدرسول الله صلی الله علیه و آله در ساعت 22:30 دقیقه و با هدف انهدام نیروهای دشمن در منطقه عملیاتی غرب اروندرود(جنوب خرمشهر) و در منطقه ای به وسعت 120 کیلومتر مربع آغاز می شود. "
مرحوم افضلی از اردیبهشت 62 در اسارت نیروهای رژیم بود و تحت نظر بخش اطلاعات و امنیت سپاه پاسداران که کمیته مشترک و 209 اوین را اداره می کرد، زندانی بود و عاقبت در دادگاهی که به ریاست ری شهری جنایتکار برگزار شد به اعدام محکوم و حکم صادره در اسفند 62 در محوطه زندان اوین اجرا شد. وی چگونه می‌توانست سه سال پس از مرگ نقشه عملیات کربلای چهار را به دست سیا برساند؟
دریادار بهرام افضلی در ارتباط با حزب توده ایران دستگیر شد. صرف نظر از اینکه داوری و نظر ما نسبت به حزب توده چیست نبایستی اجازه داد تاریخ وارونه جلوه داده شده و حق کسانی که نیستند از خود دفاع کنند به سادگی به تاراج رود. بر اساس اسناد به جا مانده و واقعیتی که پیش روی ماست افضلی به دنبال منافع فردی نبود. او بالاترین منصب نظامی را داشت. در هیچ دولتی او را بالاتر از فرمانده نیروی دریایی نمی نشاندند. او درست یا غلط جان در راه اعتقاداتش گذاشت. او به خاطر جاه و مقام احتمالی به حزب توده نزدیک نشده بود. او همه چیز را در اختیار داشت.
طبق اسناد منتشر شده از سوی بی دادگاه های رژیم، افضلی به جای آنکه چیزی به دست آورد یا در سودای منافعی باشد، از جیب خود در راه اعتقاداتش خرج می کرد. او بیست هزار تومان حاصل از فروش قطعه زمینی را که در قم داشت به حزب توده کمک کرده بود. او همچنین در اواخر ماهانه 2000 تومان از حقوق خود را به حزب توده که به آن اعتقاد داشت کمک می کرد. این‌ها مواردی است که در کیفرخواست او آمده بود و انتشار یافته است.
این‌گونه اطلاع رسانی ویژگی جامعه‌ای است که با خرد و اندیشه بیگانه است. در یک جامعه گویا چنین اراجیفی به ندرت دیده می‌شود و ناشران آن قبل از هر چیز آینده خود را می سوزانند.