صفحه اصلی

زندگی نامه

ناخدا یکم بهرام افضلی متولد شهر قم به سال 1316 می باشد. او پس از پایان دوران کودکی و دبستان در قم راهی تهران شد. دوران نوجوانی و تحصیلات متوسطه را در دبیرستانهای رازی و البرز در تهران گذراند. او در جریان جنبش ملی شدن صنعت نفت، به سازمان جوانان حزب توده ایران گرایش پیدا کرد و چند ماهی پس از کودتای 28 مرداد 1332 در حین شعار نویسی بر دیوار بازداشت گردید. او در سال 1336 دبیرستان البرز را به پایان رسانید. او که در امتحانات ورودی نیروی دریایی نفر اول شده بود به اصرار و فشار مقامات، به خدمت نیروی دریایی ارتش شاهنشاهی درآمد و برای گذراندن دوره مهندسی دریایی به ایتالیا اعزام گردید.

در سال 1340 پس از پایان تحصیلات نظامی از پایگاه دریایی لیورنوی ایتالیا به ایران بازگشت و تا سال 1346 در پادگان نیروی دریایی خرمشهر خدمت کرد. او سپس برای گذراندن دوره عالی مجدداً راهی ایتالیا شد و این بار سه سال و نیم در آنجا اقامت گزید.

ناخدا بهرام افضلی دوره دکتری مهندسی خود را در رشته آرشیتکت کشتی و زیردریایی در ایتالیا با دریافت نشان نقره به پایان رسانید.

ناخدا بهرام افضلی از سال 1349 الی 1351 ، پایه گذار و رئیس کارخانجات پایگاه دریایی بوشهر بود و از سال 1352، ریاست دایره فنی معاونت لجستیکی نیروی دریایی ایران در تهران را به عهده داشت و از سال 1358 تا خرداد 1359 در سمت معاونت پرسنلی فرماندهی نیروی دریایی خدمت نمود.

ناخدا بهرام افضلی در خرداد 1359 به سمت فرمانده نیروی دریایی ایران منصوب گردید. او پایه گذار نخستین دانشکده افسری نیروی دریایی ایران بود و این دانشکده در اسفندماه 1361 چند ماه قبل از بازداشت او در نوشهر افتتاح گردید.

ناخدا بهرام افضلی در روز نهم اردیبهشت 1362 بازداشت و در سحرگاه هفتم اسفندماه 1362 به همراه نه نفر از یاران میهن پرست اش به جوخه اعدام سپرده شد.