صفحه اصلی

اظهارات یک پاسدار سابق زندان اوین در رابطه با اعدام ناخدا افضلی و یاران

در 15 دی ماه 1379 یک پاسدار سابق زندان اوین، صحنه تیرباران را چنین توصیف کرد:
"من پاسدار زندان اوین بودم. البته فکر می‌کردم خدمت می کنم. هر شب اعدامی داشتیم. یکی از این اعدام شده ها، فرمانده نیروی دریایی بود "ناخدا افضلی"، "سرهنگ عطاریان" بود که فرمانده عملیات غرب بود. این‌ها را آوردند که اعدام شوند. همان موقع که ایستاده بودند تا اعدام شوند، سرهنگ عطاریان گفت: "ما قرار بود در جبهه کشته شویم، حالا اینجا شهید می شویم." اسدالله لاجوردی، معروف به قصاب اوین، که در آنجا ایستاده بود گفت: "شما خیانت کرده‌اید و تیرباران می شوید. "

فرمانده تیرباران که فردی بود به نام "مجتبی حلوایی" که در زندان اوین تمام افراد را به دستور او تیرباران می‌کردند و جلاد اجرای احکام بود، شروع کرد سوره اعدام را خواندن "ان المنافقین فی درک اسفل السافلین من الناس" بعد از اینکه این سوره خوانده شد، جوخه اعدام که اسلحه در جلویش بود و هر کدام روبروی یکی از اعدامی ها ایستاده بودند سه تا الله اکبر گفتند. پس از الله اکبر سوم هر اسلحه ای باید شلیک شود. اسلحه ای که جلوی ناخدا افضلی بود شلیک نشد. من آنجا بودم، مجتبی حلوایی کلتش را در آورد و 6 تا 7 تا گلوله به طرف افضلی شلیک کرد.

ساعت 4 صبح بود و اینها 6 نفر بودند [ ناخدا دکتر مهندس بهرام افضلی، سرهنگ عطاریان، سرهنگ کبیری، شاهرخ جهانگیری، فرزاد جهاد و برادران بهرامی نژاد] بعداً سکوت شد. یک وانت نیسان آوردند و آن‌ها را ریختند توی این نیسان و بردند."

منبع: برنامه رادیو 24 ساعته ایرانیان در آمریکا، تاریخ 15 دی ماه 1379


توضیح: گروه ناخدا افضلی و یاران 10 نفر بودند نه 6 نفر. خاطره جاوید ده گل سرخی که نامشان در صفوف نظامیان میهن پرست که با زندگی و مبارزه مردم ایران گره خورده است، عبارتند از
1. ناخدا یکم بهرام افضلی 2. سرهنگ هوشنگ عطاریان 3. سرهنگ بیژن کبیری 4. سرهنگ حسن آذرفر 5. شاهرخ جهانگیری 6. محمد بهرامی نژاد 7. ابوالفضل بهرامی نژاد 8. خسرو لطفی 9. غلامرضا خاضعی 10. فرزاد جهاد